Sok kérdés merült fel a kazánnal kapcsolatban, ezért bővítettem kicsit az infót!  








Elérhetőségek:
skype: yelafon_

LAT 48°14,5'
LON 20°59,7'

HASZNÁLD AZ
F11
GOMBOT


 

 

KAZÁN 
Gáz van, mert gáz van, gáz a gáz ára!

Ezért aztán földgáz ellen csatába küldtem a fagázt. Ára fele. Ez már elég ok, arra hogy az emberfia elgondolkodjon.
Ez a kazán lényegében egy körbeforgatott kétaknás rendszerű, fagázas tüzelő alkalmatosság. Csak fával, vagy darabos fa-szerű anyagokkal működik, lévén kicsi a salaktűrő képessége. De!!!
Szerkezete végtelenül egyszerű. Javíthatósága még jobb mert egy  ún. belső hegesztése van, ami könnyen - bontás nélkül - hozzáférhető. Kezelése kb. napi 10 percet igényel. Hatásfoka ez eddigi tapasztalatokra, és más kazánokkal való összehasonlításra alapozva 80% körül járhat, esetleg  még jobb is. A 9x11,5 méteres családi ház éves fűtéséhez általában 45-50 mázsa fa elegendő.
Kritikus eleme a kazánnak a tűztérbe belógó, hőálló acéllal jelzett alkatrész. E cső alsó felének (kb. 30cm hossz) illik valóban hőálló anyagból készülni, ami elviseli a fa kb. 900-1000 °C-os tüzét. Erre a sima 3 mm-es saválló acél is megfelel.
A kazán felső ajtaján természetesen van még egy belső lemez, ami a hősugárzást visszaveri és egyáltalán nem meleg a teteje, mert a parazsat általában leárnyékolja a berakott fa illetve hűti a beáramló levegő. Kézzel bármikor megtapintható.
A fenti nyílás - a primer levegő- 0-tól 30 cm2 ig szabályozható, a kihúzható hamus fiókon – a szekunder levegő - 0-tól 20 cm2 ig. A füstcsőre én tettem kb. 50 cm hosszan víztokot, hogy jobb legyen a hatásfoka.
Begyújtása  ha a kémény már meleg -2-3 nap után- fa,papír, és furcsa módon a láng lefelé húz. :)   A nagyobb, maximum 25 cm átmérőjű fahasábokat felülről lehet a kazánba rakni, ahol is szép lassan süllyednek le, ahogy ég az aljuk. Hamuzni akár kétnaponta is elegendő. A primér levegő felülről áramlik be és viszi a parázs felé a fából kilépő éghető gázokat, a szekunder levegő alul lép be a hamuzó ajtón és állítja be a megfelelő levegő-éghető anyag arányt. A szekunder levegőre csak a begyújtást követő időben van szükség, utána amikor kialakult alul a jó parázs a felső levegővel jól szabályozható az égés intenzitása, a víz hőmérséklete. Ezért is nincs szükség automata levegőszabályozóra, hiszen egy napon belül nincs lényeges kinti hőmérsékletváltozás
Ennek a kazánnak előnyei: nagyon kevés kritikus hegesztést tartalmaz, de azok is könnyen hozzáférhetőek. Kevés anyagból kevés munkával készül. Egyébként sima 2,5-es rutilos pálcával hegesztettem össze az egészet. Mivel hengeres alakú, vetemedés szinte nulla, akár a hegesztést nézzük, akár a hőingadozását a kazánnak.
 Az alul érintőlegesen beáramló víz állandó körforgással áramlik felfelé, így jó a hő átvétele. Kiáramlás a kazán tetején. Egy collos a beáramló cső átmérője. Amúgy a fűtési rendszerem két collos előremenő csővel indul, és mivel a kazán a pincében van az előremenő magassága több mint 4 méter így gravitációsan működik a rendszer, szivattyút nem igényel. Tipikus hőfokok 50, 60°C előremenő víz, 32- 45 fok a visszatérő víz hőmérséklete. A radiátorok öntöttvas radiátorok, összesen 120 tag kétoszlopos 600 mm-es magasságú. Általában 8 körül gyújtok be reggel, 3-4 szer teszek rá, utoljára úgy este 18 óra tájban. Akkor 20 órakor legmelegebb a radiátor, és 22 órakor a szoba. Hőfok este 23°C reggel 18-20°C
Hátránya: csak fával üzemel, illetve olyan anyaggal aminek kevés és apró a hamutartalma. (Eddig két kazán,  3 és 6 év üzemidő tapasztalattal. Megelégedéssel!)


 



Nyomtatható, méretezett .pdf. metszeti razj

Tetszőleges méretben nyomtatható. Bizonyos lényegtelen alkatrészek méretét nem tüntettem fel, hiszen aki elkészíti úgyis saját technológiája szerint módosít majd rajta


A belógó 260 mm-es cső alsó részét valószínűleg cserélni (toldani) kell úgy 20 évenként, ami egy évre számolva olyan 5 eurós költséget jelent. Nem szereti a kazán a vizes fát, pláne begyújtáskor. A kazán nagyon is alkalmas egy 80-100 négyzetméteres ház fűtésére. Teljes felmelegedése kb. egy óra, vagyis akkor már mindenütt elérhető a 60 fokos víz. Természetesen a dolog gyorsítható apróbb fával, és lassítható vastagabbal. Tettem már bele teljesen kitöltő 25 cm átmérőjű rönköt jó parázsra. Egyszer még az is megesett, hogy 14 óra múlva volt benne parázs. De persze nem ez a jellemző.
A hideg víz alulról érintőlegesen áramlik be pont ott ahol a legnagyobb hőt vehet át az izzó parázstól és lángtól, és körben áramolva emelkedik felfelé, ezzel is hozzájárulva a jó hatásfokhoz. A füstcsövön lévő víztok akár el is hagyható.



A kazán metszete
A teljes kazán látható metszetten, a hamuzó fiók szintén elmetszve, kihúzva

Felső metszet
A kazánajtó zsanérjait, illetve a sugárzásvédő belső lemez rögzítését, valamint a levegőnyílás szűkítő elemét nem ábrázoltam

Rostély, hamuzó
Négy kis bütykön elfordítható, illetve felfelé billenthető, kiemelhető a rostély. Anyaga kifurkált, kidobott öntöttvas féktárcsa, egy kisebb belső lemezzel
 


Félkész állapotban
A tisztítás idejére kiemelhető a belső lángterelő cső
 
(A pereme kissé más a hőszigetelés tartása miatt, mint a rajzokon)


Nyitott ajtóval
Egy kis belső peremen nyugszik a kivehető lángterelő cső


Csukva az ajtó
Rajta látszik a primér levegő beömlő nyílása
 


A szerkezet-kész kazán még hőszigetelés nélkül.
A beömlő cső érintőlegesen csatlakozik a víztérbe, így a kazánban forogva emelkedik a víz felfelé


Megrakva
Egy friss rakat, vékonyabb fákkal, alatta parázs. Itt a vízhőfok 60°C volt kb.


Csendes tűz
Egy vastagabb fa utolsó része. vízhőfok itt is 60 °C volt kb.
(A cső nem izzik, csak tükröződik rajta a parázs fénye)
 

 
                   A kész kazán szigetelve, burkolva.
A hőszigetelés kb. 50 mm kőzetgyapot, burkolat használt műanyagredőny.


Nyomtatható, méretezett metszet
LAP TETEJE